Kąpiele stóp
Kąpiele stóp

Kąpiele stóp

Zazwyczaj kierujemy swój wzrok i uwagę ku stopom dopiero wtedy gdy te zaczynają dawać sygnały w postaci bólu, pieczenia, obtarć, czy opuchlizny. A szkoda. Bo o stopy powinniśmy dbać nie tylko ze względu na nie same, ale także ze względu na możliwość poprawienia sobie zdrowia i samopoczucia.

Najlepszym sposobem będzie zorganizowanie sobie – chociaż raz w tygodniu – czasu na kąpiel stóp. W zależności od tego, czy będzie ona ciepła czy zimna i z jakimi dodatkami, będziesz mógł:

  • wyciszyć się i uspokoić, albo pobudzić
  • zmniejszyć opuchliznę
  • nawilżyć stopy
  • podziałać wspomagająco przy walce z grzybicą
  • podziałać wspomagająco przy walce z przeziębieniem

W dobie internetu i dostępu do szerokiej literatury można znaleźć wiele podpowiedzi, jak przyrządzić kąpiel stóp dostosowaną do własnych potrzeb. W dzisiejszym poście podpowiem Ci, co warto mieć pod ręką, aby szybko móc przynieść ulgę stopom i podziałać na cały organizm.

Sól

Oczywiście możesz zaopatrzyć się w gotowe sole do kąpieli całego ciała i stóp w aptece lub dowolnej drogerii – kolorowe i pachnące olejkami.

Ja jednak jestem zwolennikiem posiadania

  • leczniczej soli bocheńskiej (jodowo – bromowej), która świetnie sprawdza się w kąpielach m.inn. przy schorzeniach reumatycznych, stanach zmęczenia do poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Dodatkowo jest świetna także do inhalacji przy chorobach dróg oddechowych i zatok – co wielokrotnie sprawdziłam 🙂
  • soli Epsom (tzw. gorzkiej – siarczan magnezu), która dodana do ciepłej (nie gorącej) wody pozwoli pozbyć się obrzęków oraz nieprzyjemnego zapachu jaki powstaje w wyniku naturalnego przecież pocenia się stóp,co sprzyja namnażaniu się bakterii. Dodatkowo taka kąpiel sprzyja w walce z grzybicą i pomaga w regeneracji uszkodzonych przez grzybicę paznokci
  • chlorku magnezu – dedykowany głównie dla osób żyjących w stresie, pijących kawę, aktywnych – czyli dla takich, które szczególnie powinny pamiętać o uzupełnianiu magnezu w swoim organizmie.

Gdy już wiesz, która sól byłaby dla Ciebie najlepsza sam możesz do kąpieli dodać dodatkowo zioła, lub olejki aby wzbogacić zdrowotne walory kąpieli dodatkowo o relaks, odprężenie i aspekty kosmetyczne.

Zioła

Zioła możesz użyć świeże lub suszone, stosować pojedynczo lub jako mieszanki, dodać do kąpieli bezpośrednio lub wcześniej przygotować napary lub odwary. W sklepach zielarskich lub aptekach na pewno pomogą Ci dobrać odpowiednie składniki, dedykowane specjalnie dla Twoich potrzeb. Podpowiedzą także, jak te zioła przygotować, aby nie straciły swoich cudownych mocy. Tutaj podaję kilka ziół, po które warto sięgnąć, ze względu na ich działanie:

  • Nagietek działa przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, kojąco, regenerująco, przyśpieszy gojenie pęcherzy powstałych przy odciskach
  • Szałwia świetnie sprawdzi się u osób, które zmagają się z nadpotliwością stóp
  • Glistnik jaskółcze ziele wspaniale wpływa na stan skóry, działa łagodząco i tonizująco na podrażnienia
  • Rumianek działa przeciwzapalnie, posiada także właściwości wygładzające skórę
  • siemię lniane powinno pojawić się w kąpieli stóp u osób posiadających zrogowaciałą skórę. Dodatkowo nawilży ją i zregeneruje.
  • Imbir – kąpiel stóp w jego odwarze przy pierwszych objawach przeziębienia wspomaga w walce z infekcją i szybko stawia na nogi.

Olejki eteryczne.

Dobrej jakości olejki i odpowiednio dobrane do potrzeb sprawią, że kąpiel stóp połączysz z aromaterapią oraz pielęgnacją skóry. Możesz stosować je pojedynczo, lub łączyć kilka olejków w jednej kąpieli. Myślę, że olejki, nad którymi warto się pochylić są:

  • olejek z drzewa herbacianego o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, koi suchą i pękającą skórę. Konieczny u osób borykających się z grzbybicą
  • olejek lawendowy wpłynie relaksująco, obniży stres, uspokoi problemy skórne
  • olejek cytrynowy posiada działanie kojące i energetyzujące, bakteriobójcze i przeciwzapalne
  • olejek miętowy działający odświeżająco, pobudzająco, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo

Soda oczyszczona

To zdecydowanie najtańszy dodatek do sporządzenia kąpieli stóp, który dodatkowo na pewno masz w swojej kuchni. Taka kąpiel zmiękcza skórę stóp, łagodzi swędzenie, usuwa przebarwienia na paznokciach (po ich częstym malowaniu ciemnymi kolorami), wspomaga w walce z grzybicą, działając bakteriobójczo usunie przykry zapach stóp i wreszcie podziała na nie kojąco i relaksująco.

To tak pokrótce, aby pokazać Ci ile masz możliwości, aby zadbać o swoje stopy. Poświęć na kąpiel 15 – 20 minut, aby skorzystać z dobroczynnych jej właściwości.

Jeśli jednak Twoją pierwszą myślą było „A kto ma na to czas?” to odpowiadam od razu „Ty”. Miskę z kąpielą możesz wsunąć pod biurko, gdy koniecznie chcesz skończyć projekt czy zaległe konspekty, możesz ustawić przed telewizorem, gdy leci Twój ulubiony serial, możesz ustawić przy fotelu, podczas czytania książki, gazety czy przeglądaniu facebooka.

Gwarantuję Ci, że zadbane i czule zaopiekowane stopy to zdrowie całego Twojego organizmu, Twoje zrelaksowane ciało i spokojny umysł.

Mam nadzieję, że Ciebie zachęciłam do samodzielnej pielęgnacji stóp. A do siebie zapraszam na profesjonalne zabiegi refleksologii, które dodatkowo wpłyną na stan Twojego zdrowia.

W moim gabinecie również możesz skorzystać z kąpieli stóp, w czasie której zajmę się rozluźnieniem dłoni i rozpracowaniem odpowiednich refleksów, aby potem zająć się Twoimi stopami ❤️👣❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *